Pressing

Autor:
Rafał Lipski
Wydawcy:
Magnus Dorota Dobrzyńska (2016)
Legimi (2016)
Wydane w seriach:
Ciepło/Zimno
ISBN:
978-83-942059-7-3, 978-83-946010-3-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza

Jak bardzo polskiemu światkowi piłkarskiemu zaszkodzi coming out jednego z kluczowych piłkarzy? Czy pogłoski o sabotażu mistrzostw są prawdziwe? Skąd biorą się afrykańscy piłkarze w polskiej lidze? Przed naszą reprezentacją kilka naprawdę trudnych pytań! "Futbol to mikrokosmos z siusiakiem. Miejsce kadry jest w nim szczególne. To sam czubek siusiaka".

"Pressing" Rafała Lipskiego to powieść z gatunku political fiction, która dotyka jednego z najbardziej wrażliwych obszarów męskiej rywalizacji. Sprawdź, czy obiecujący polski napastnik przezwycięży presję społeczną. Jak ekscentryczny selekcjoner poradzi sobie z "czarną owcą" w drużynie? Co na mistrzostwa planują hackerzy? Czy dziennikarska obsesja przekraczania kolejnych granic moralnych jest uleczalna? To najgorętsze wydarzenie tego sezonu! Nieważne, czy jesteś kibicem, czy też futbol jest Ci obojętny – ta książka sprawi, że inaczej spojrzysz na męską szatnię i zgrupowania zespołu. Przygotuj się na bardzo niewygodne odpowiedzi!

RECENZJE:

Lipski w swojej fikcji politycznej, poruszając się w nieodległej przyszłości, podkłada pod system bombę, na której masę krytyczną składają się seks (seksualność raczej) i piłka nożna. Ten wybuchowy koktajl kreśli z wywrotową odwagą i nie ogląda się na to, do czego te dwa pojęcia-światy nas przyzwyczaiły: seks – wyparty, stabuizowany, przemilczany. I piłka nożna – przewidywalna, przekupna, na dodatek tradycyjnie sprawicowiona przez kibiców. W Pressingu wszystko jest inaczej, niż było. A przecież jeszcze nie padły słowa „uchodźczynie”, „muzułmanki”. Ten polityczny thriller emancypacyjny jest jak strzał nie do obrony. Naprzód!

Roman Kurkiewicz

Piłkarz-gej, feministka-prostytutka i do tego lesbijka. A wokół nich pełno dziwnych i podejrzanych ludzi. No ładnie! Fabuła jest zaskakująca i trzyma w napięciu, chociaż w tekście sporo też odniesień do aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. Sam pomysł, aby niewygodny dla wielu osób związanych futbolem temat nieheteronormatywności przenieść na stadiony przywodzi na myśl spektakl Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego „Tęczowa trybuna”, w którym na Euro 2012 geje i lesbijski szykowali swój własny sektor. Jednak political fiction autorstwa Lipskiego dotyka szerszych spraw – nie tylko homofobii w środowisku piłkarskim i kibicowskim, ale i rasizmu czy strachu przed uchodźcami. W na pozór tolerancyjnej Warszawie, gdzie „każdy znajdzie dla siebie miejsce” znajdują się strefy zakazane, gdzie dziennikarze walczą o każdy news, choćby miało się to skończyć niebezpieczeństwem czy nawet śmiercią. Do tego galeria oryginalnych postaci i mamy chyba pierwszą w Polsce powieść homo-piłkarską.

Sylwia Chutnik

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo