Inna niż wszystkie

Tytuł oryginalny:
Opposite of everyone
Autor:
Joshilyn Jackson
Tłumacz:
Monika Wyrwas-Wiśniewska
Wydawca:
Burda Publishing Polska (2016)
Wydane w seriach:
Smak Jeżyn
ISBN:
978-83-8053-103-1, 83-8053-103-1
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
5.0 (2 głosy)

aula Vauss to odnosząca sukcesy prawniczka specjalizująca się w rozwodach. Jest bezwzględna, inteligentna i błyskotliwa. Nie ma męża ani dzieci, a jedynie byłego chłopaka, Zacha Birdwine’a, prywatnego detektywa, któremu lubi zlecać tzw. trudne sprawy. Paula nie miała łatwego życia. Dzieciństwo spędziła w nieustannej podróży ze swoją matką, Kai: młodą, zbuntowaną hipiską, zafascynowaną również buddyzmem i hinduizmem, uwielbiającą opowiadać córce historie o hinduskich bogach. Kiedy Paula miała jedenaście lat, wydarzyło się coś, co na zawsze zmieniło ich życie: przez córkę Kai trafiła do więzienia (miało to związek z posiadaniem przez nią narkotyków), a Paula do rodziny zastępczej. Podczas pobytu w więzieniu Kai urodziła dziecko, które oddała do adopcji, chcąc dla niego jak najlepiej. Po wyjściu z więzienia Paula ponownie trafiła pod jej opiekę. Po osiągnięciu pełnoletności usamodzielniła się i zerwała kontakty z matką. Dręczona wyrzutami sumienia (więzienie, oddanie dziecka do adopcji), choć minęło piętnaście lat, co miesiąc wysyła matce czek. To jedyna forma kontaktu między nimi. Kiedy pewnego dnia czek wraca do niej, Paula wie, że coś jest nie tak. Do czeku dołączona jest wiadomość od matki, sugerująca, że jest bardzo chora i że zostało jej kilka miesięcy życia. Niedługo potem do drzwi Pauli puka Julian. Okazuje się, że to jej młodszy brat, który po śmierci rodziców adopcyjnych chce odszukać biologiczną matkę. Paula postanawia zrobić to razem z nim, zanim będzie za późno. Pomaga im Zach Birdwine, do którego ona nadal coś czuje, ale nie potrafi rozmawiać o swoich uczuciach. Matka Pauli umiera, nim zdążą do niej dotrzeć, ale rodzeństwo czeka ogromna niespodzianka: okazuje się, że mają… młodszą siostrę! Hana ma dziesięć lat, w międzyczasie trafiła do rodziny zastępczej. Paula uruchamia procedury, dzięki którym to ona będzie się mogła zaopiekować siostrą.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Inna niż wszystkie jest nie tylko bohaterka. Inna niż wszystkie jest również ta książka - wzruszająca opowieść o miłośći macierzyńskiej, więzach krwi i poczuciu winy.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo