Skandynawski raj:

o ludziach prawie idealnych

Tytuł oryginalny:
Almost nearly perfect people
behind the myth of the scandinavian utopia
Tłumacz:
Barbara Gutowska-Nowak
Autor:
Michael Booth
Wyd. w latach:
2015 - 2020
Wydane w seriach:
Mundus
Ludzie
Mundus - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN:
978-83-233-3946-5, 978-83-8179-555-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
Więcej informacji...
3.8 (4 głosy)

Poznaj blaski i cienie życia na dostatniej Północy!

W krajach skandynawskich mieszkają najszczęśliwsi ludzie na świecie. Nie zmieniają tego nadzwyczaj wysokie podatki, jakie płacą Norwegowie, problemy z alkoholem Finów ani chłodne stosunki Szwedów z sąsiadami.

Co decyduje o zadowoleniu społecznym w państwach Północy? Jaki wpływ ma na nie brak drastycznych różnic między mieszkańcami i jaki jest stosunek ludności do imigrantów? Czym jest i co o Skandynawach mówi „prawo Jante”?

Michael Booth z brytyjską ironią opowiada o blaskach i cieniach życia na dostatniej Północy i zasypuje Czytelnika ciekawostkami. Obserwuje codzienne życie w Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji oraz Islandii, a także mieszkańców tych krajów, które zdają nam się rajem na ziemi. Co ciekawe, autor nie tylko zwraca uwagę na pozytywy modelu skandynawskiego, lecz także wskazuje jego negatywne konsekwencje i opisuje, jaki może mieć on wpływ na przyszłość tej części świata.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Przekrojowe spojrzenie na kraje nordyckie, bardzo dobra na początek przygody z tymi krajami. • W paru momentach da się odczuć mocno brytyjskie spojrzenie na świat, jednak nie zmienia to faktu, że Anglicy to świetni felietoniści, których pozycje czyta się znakomicie. • Powyższa książka tylko to potwierdza.
  • Świetna lektura napisana z humorem.
  • Książka pokazuje Skandynawię z dystansu jako raj z wieloma wadami. Często osoby z zewnątrz widzą więcej i wtedy pojawiają się rysy. Niektóre cechy Duńczyków, Norwegów czy Szwedów sa godne naśladowania, ale są też skrywane sekrety.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:behind the myth of the scandinavian utopia behind the myth of the scandinavian utopia 260
Tłumacz:Barbara Gutowska-Nowak
Autor:Michael Booth
Wydawcy:NASBI (2020) Legimi (2020) ebookpoint BIBLIO (2020) Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2015-2020) Uniwersytet Jagielloński - Wydawnictwo
Serie wydawnicze:Mundus Ludzie Mundus - Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
ISBN:978-83-233-3946-5 978-83-8179-555-5
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana publikacje popularnonaukowe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 11 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo