Masakra

Autor:
Krzysztof Varga
Wydawcy:
Wielka Litera (2015-2018)
Legimi (2015-2018)
Parlando (2016)
Wydane w seriach:
Czytelnia Polska
Czytelnia Polska - Wielka Litera
ISBN:
978-83-8032-011-6, 978-83-944270-1-6
978-83-8032-12-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
powieści
3.8 (4 głosy)

Masakra to powieść drogi: drogi przez miasto i drogi przez mękę. Stefan, udręczony kacem wokalista rockowy w średnim wieku, w trakcie pijackiej odysei przez rozgrzaną niewyobrażalnym upałem Warszawę spotyka emblematyczne postaci: bogatego Prezesa, niedocenionego Poetę, sławnego Docenta, wizjonerskiego Proroka, genialnego magistra Wątrobę, dawną wielką miłość - Wiedźmę oraz tajemniczego pana Lucjana. Konfrontując się z nimi, nieustannie masakrowany przez nawracającego kaca i kolejne alkoholowe upojenia, Stefan usiłuje rozwikłać tajemnicę swojego życia.

Niebywale zabawna (choć i smutna) powieść, do słuchania zdecydowanie na trzeźwo.

Varga schodzi do źródeł i upodlenia, i polskich fobii.- Justyna Sobolewska, "Polityka"

Varga kolejny raz napisał powieść gorzką i smutną, a zarazem nieodparcie zabawną. To nietypowa mieszanka, po której czytelnikowi nie grozi kac.- Juliusz Kurkiewicz, "Książki"

Masakrę można czytać jako komentarz do współczesnego życia towarzysko-literackiego, tzw. elit, powieść pijacką nawiązującą do najwybitniejszych dzieł gatunku oraz historię o dzisiejszej Warszawie pełnej niepokojących widm.- Jacek Wakar, "Dziennik Gazeta Prawna"

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo