Wewnętrzna gra:

trening mentalny w sporcie i życiu

Tytuł oryginalny:
Inner game of tennis
Inne tytuły:
tenis
Autor:
W. Timothy Gallwey
Tłumacz:
Robert Madejczyk
Wydawcy:
Legimi (2023)
Wydawnictwo Galaktyka (2015-2023)
NASBI (2015)
ebookpoint BIBLIO (2015)
ISBN:
978-83-7579-393-2, 978-83-7579-430-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
poradniki

Szczytową dyspozycję w tenisie, podobnie jak w każdej innej dyscyplinie sportowej, można osiągnąć tylko wtedy, gdy umysł jest całkowicie skupiony i pozostaje w harmonii z ciałem. Gra tak naprawdę toczy się nie tylko na korcie, ale również w głowie zawodnika. Jej celem jest pokonanie takich przeciwników, jak nerwowość, dekoncentracja czy brak wiary w siebie.

Timothy Gallwey twierdzi, że to przede wszystkim ta „wewnętrzna gra” jest kluczem do sukcesu. Dzięki umiejętności osiągania koncentracji w stanie relaksu, sportowiec gra bez udziału myśli i wykorzystuje pełnię swoich możliwości.

W międzynarodowym bestsellerze Timothy Gallwey prezentuje ćwiczenia umysłu, które doskonalił podczas swojej wieloletniej kariery. Tworzył je w oparciu o filozofię zen oraz psychologię. Jego bezpośredni, zwięzły styl, znakomite przykłady i anegdoty pomogą nie tylko miłośnikom sportu, ale także każdemu, dla kogo ważny jest rozwój osobisty.

Ta książka odmieni twoją grę!

Książka Gallweya z jednej strony jest klasycznym poradnikiem o mentalnym przygotowaniu sportowca, nawiązującym do koncepcji Henschena, Unestahla, Loehra i Orlicka, a z drugiej wnosi do psychologii sportu całkiem nowy wymiar, który można by określić jako doświadczenie wewnętrznej harmonii umysłu i ciała. Owa harmonia (wewnętrzna gra) pozwala zawodnikowi na osiągnięcie opisanych przez psychologów, m.in. Maslowa czy Taylora, i mistrzów sztuki medytacji, takich jak Suzuki czy Csíkszentmihályi, stanów doświadczenia szczytowego. Autor pokazuje również, jak odnieść sukces w wewnętrznej grze, pozbyć się destrukcyjnej postawy oceniającej, uzyskać stan poddania się grze „tu i teraz” i jak wykorzystać do tego sztukę wizualizacji. Tę książkę można z pewnością uznać za brakujące ogniwo naszej rodzimej psychologii sportu.

dr Marek Graczyk

wiceprzewodniczący Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,

przewodniczący Sekcji Psychologii Sportu PTP,

przewodniczący Zespołu ds. Psychologii Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Jeśli chcesz grać jak Roger Federer lub Serena Williams, koniecznie przeczytaj tę książkę. Dzięki niej poczujesz niezwykłą energię podobną do tej, która spływa z trybun tuż po czarodziejskim dropszocie. Wewnętrzna gra: tenis to intrygująca lektura o właściwym wyborze uderzeń, slajsach z forhendu, bekhendowych czopach i efektownych wolejach. Przede wszystkim jednak to wspaniała podróż w głąb świadomości tenisisty i bezcenna lekcja siły umysłu dla każdego, kto chciałby zrozumieć, na czym polega prawdziwa moc na korcie.

Tomasz Lorek

publicysta, komentator tenisa w Polsacie Sport

To książka o grze skrajnych emocji. Każdy, kto przynajmniej raz w życiu był na korcie i próbował swoich sił w tenisie, wie, o czym mówię. Trzymając rakietę, prowadzimy bowiem rywalizację nie tylko z przeciwnikiem stojącym po drugiej stronie siatki, ale również z samym sobą. Ze swoimi emocjami, słabościami i oczekiwaniami. I właśnie o zwycięstwo w tej wewnętrznej grze chodzi autorowi, który uczy metod koncentracji oraz tego, iż doświadczenie poprzedza technikę. Najważniejsze jednak jest to, że pokazuje, jak pogodzić swojego wewnętrznego „krytycznego” instruktora z „nieudolnym” wykonawcą. Warto spróbować. A nuż się uda?

Adam Romer

redaktor naczelny magazynu „Tenisklub”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo