Lisy, sowy i reszta

Tytuł oryginalny:
Foxes, owls and all
Autor:
Molly Burkett
Tłumacz:
Lucyna Gołębiowska
Ilustracje:
Stanisław Rozwadowski (1923-1996)
Wydawca:
Nasza Księgarnia (1981-1998)
Wydane w seriach:
Nasi Bracia Mniejsi
ISBN:
83-10-08058-1, 83-10-10163-5
83-10-08059-1
Autotagi:
druk
książki
5.0

Janek, jego młodsza siostra, Zosia, i ich rodzice mieszkają w samym środku lasu, wśród zwierząt, by nieść pomoc chorym lisom, borsukom, jeżom, myszołowom, zaskrońcom oraz innym stworzeniom. Czują się potrzebni i szczęśliwi i każdego dnia przeżywają nową przygodę. Czy uratują życie 18 zgłodniałym burzykom z wyspy Man, które podczas bezgwiezdnej chmurnej nocy straciły orientację i nie trafiły do morza, celu swojej wędrówki? Czy zdołają ocalić dzikiego borsuka poranionego przez dwa ogromne wilczury?
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Molly i John Burkettowie przez ponad 60 lat prowadzili Schronisko dla Dzikich Zwierząt nierozdzielnie połączone z ich domem i rodziną. • W "Lisach, sowach i reszcie" Molly Burkett opisała doświadczenia życia ze zwierzętami - leczenia, wychowywania i wypuszczania na wolność. Znajdziemy tu historie burzyków z wyspy Man, bąka, czapli, czajki, jeży, lisów, sowy, zimorodka, drozda, zaskrońca, królika, nurzyka, borsuka. • Burkettowie specjalizowali się w ratowaniu ptaków, ale przyjmowali też inne dzikie zwierzęta. Właściwie wszystkie, które potrzebowały pomocy i opieki. Często umieszczali je w domu, gdy nie było miejsca w pomieszczeniach schroniska. • Jest to piękna i mądra książka, opisująca prawdziwą, dojrzałą miłość do zwierząt. Bowiem pomaganie dzikim zwierzętom nie polega na ich oswajaniu i uzależnianiu od człowieka, ale na zachowaniu ich odrębności, zwyczajów i dzikiej natury, aby - gdy przyjdzie na to czas, mogły wrócić do naturalnego środowiska.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Katarynka
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo