Daniel w jaskini lwa:

życie Oswalda Rufeisena

Tytuł oryginalny:
In the lion's den
the life of Oswald Rufeisen
Autor:
Nechama Tec
Tłumaczenie:
Dariusz Misiuna
Barbara Nowak
Suplement:
Władysław Bartoszewski
Redakcja:
Elżbieta Michalak
Wydawca:
Wydawnictwo Nowy Świat (2008)
Wydane w seriach:
Świadkowie Historii
Świadkowie Historii - Nowy Świat
ISBN:
978-83-7386-285-2, 978-83-7386-25-2
Autotagi:
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
4.0

Oswald Rufeisen urodził się w 1922 r. w żydowskiej rodzinie i nim zdążył dorosnąć musiał opuścić dom. Wraz z bratem znalazł się w Wilnie, gdzie przez pierwsze lata wojny pracował jako szewc i działał w syjonistycznej organizacji Akiba. Przypadkowo wybrany zawód szewca ocalił mu życie, gdy po raz pierwszy wpadł w ręce Niemców. Dalsze koleje losu Oswlada Rufeisena były również splotem zaskakujących przypadków, które dla balansującego na granicy życia i śmierci, prześladowanego Żyda były wybawieniem. Dzięki niezwykłemu przystosowaniu się do ekstremalnych warunków, umiejętności reagowania w obliczu nagłego zagrożenia oraz doskonałej znajomości języka niemieckiego nieraz udało się Rufeisenowi wyjść cało z sytuacji bez wyjścia. Będąc tłumaczem białoruskiego policjanta, stał się zaufanym asystentem szefa niemieckiej policji. Prowadząc podwójne życie, Oswald Rufeisen wykorzystywał sytuację, by ratować Żydów. Ocalenie w dużej mierze zawdzięcza siostrom Zmartwychwstankom, które udzieliły mu schronienia. Przebywając w klasztorze Oswald Rufeisen doznał głębokiej przemiany duchowej i postanowił poświęcić swoje życie służbie Bożej. Po wojnie wstąpił do zakonu karmelitów w Czernej, skąd w latach 50. wyemigrował do Izraela. Nechama Tec z dokładnością badacza przedstawia skomplikowane koleje losu Oswalda Rufeisena. W wyniku rozmów z przyjaciółmi i znajomymi, świadkami zdarzeń, powstaje barwna opowieść. Wyłania się z niej intrygująca postać Żyda-konwertyty, zaangażowanego syjonisty i gorliwego katolika w jednej osobie, który, aby przetrwać musiał być lwem i lisem jednocześnie.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Historia życia Oswalda Rufeisena jest fascynująca i niezwykle ciekawa. • Przeczytana przed laty książka ,znacznie wzbudziła moje zainteresowanie, a to za sprawą zachęcających rekomendacji oraz intrygującego tytułu mającego swoje źródła w Starym Testamencie. Losy głównego bohatera, podającego się za chrześcijanina, utrzymującego kontakty z Niemcami-Żyda ,to historia poruszająca i prawdziwa. Zachęcam do przeczytania opowieści o ocaleniu życia sobie oraz innym i nadzwyczajnej siły moralnej człowieka.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
lubieksiazki
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo