Niewidzialna pani domu

Tytuł oryginalny:
Calling invisible women
Autor:
Jeanne Ray
Lektor:
Hanna Kinder-Kiss
Tłumacz:
Magdalena Krzyżosiak
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2021)
Wielka Litera (2012)
Wydane w seriach:
Czytak Larix
ISBN:
978-83-63387-33-4
Autotagi:
czytak
powieści
proza
4.0

Pierwszy tytuł w serii powieściowej poruszającej współczesne problemy kobiet - przemoc w rodzinie, problemy z zajściem w ciążę, toksyczny związek z matką, kryzys małżeński. Clover - matka, żona, kobieta po pięćdziesiątce, zaczyna uświadamiać sobie, że już nikt nie ogląda się za nią na ulicy, a rodzina zauważa jej nieobecność tylko wtedy, gdy obiad nie pojawia się na stole punktualnie. Pewnego dnia budzi się rano i stwierdza, że rzeczywiście stała się niewidzialna - co ciekawe, rodzina w ogólnie nie zauważa jej braku. Niewidzialność pozwala jej poznać lepiej rodzinę, a także i samą siebie; odkrywa, że wokół niej jest więcej "niewidzialnych" kobiet i stara się im pomóc.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Życie perfekcyjnej pani domu może być przyjemne. Do czasu. • Clover tak perfekcyjnie i z oddaniem wykonywała swoje obowiązki pani domu, że stała się niczym sprawnie działający robot domowy. Aż w końcu zniknęła. • Co ciekawe, rodzina tego nawet nie zauważyła - skoro obiad jest na stole, koszule uprasowane, a garnki wypucowane, to wszystko jest w należytym porządku. Jednak Clover wkrótce zauważa, że nie jest jedyną kobietą, która stała się niewidzialną panią domu. A taka sytuacja ma też swoje dobre strony.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo