Ja, Maciejka

Autor:
Joanna Hacz
Wydawca:
Wydawnictwo Lucky (2015)
ISBN:
978-83-62502-93-6, 83-62502-93-6
978-9-83-62502-93-6
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
2.0

Matka Ety, licealistki u progu dorosłości, po nieudanym małżeństwie, decyduje się na wyjście za mąż po raz drugi. Dla dziewczyny oznacza to nie tylko przymus funkcjonowania w nowej rodzinie, której do tej pory nie znała. Konsekwencje są dużo poważniejsze - począwszy od zmiany miejsca zamieszkania, szkoły, w której się będzie uczyć, aż po sposób ubierania, który także musi ulec zmianie. Jednak największą trudność dla Eli będzie stanowiło poznanie Boga, wobec którego jest zbuntowana do granic możliwości. Czy Eta, mimo mrocznej przeszłości i wielu uprzedzeń, przekona się do nowej rodziny? Jak odnajdzie się w nowej szkole? W pokonaniu wszystkich trudności pomoże jej nie tylko przyrodnia siostra, ale także niespodziewany, nowy kolega ze szkolnej ławy. Może nie wszystkie zmiany w naszym życiu są złe, nawet jeśli na pierwszy rzut oka na takie wyglądają.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ja, Maciejka Joanny Hacz to moja dzisiejsza propozycja recenzji dla Was. • Poznajemy tu Elę - licealistkę wkraczającą w dorosłość, wychowywaną przez matkę, która układa sobie życie na nowo. Ela ma trudne zadanie do wykonania - nie dość, że musi zmierzyć się z buntem nastolatki to czeka ją wiele zmian - nowa szkoła, nowe mieszkanie, nowi przyjaciele i nowy ojczym. Jak do tego ta zbuntowana dziewczyna poradzi sobie z poznawaniem Boga? Czy pomimo swoich wątpliwości polubi i zaakceptuje swoją nową rodzinę - babcię, przyrodnią siostrę i 10letnią Kasię? Jak wpłynie na nią klasowy odludek, którego wybiera na swojego przyjaciela oraz jaką rolę odegra nauczyciel polskiego? Czy zmiany, których doświadczyła są rzeczywiście takie złe na jakie wyglądają na początku, czy może mają jednak jakiś pozytywny aspekt? • Książka idealna dla nastolatek - nastoletni bunt, jego skutki i co z nich wynika. Książka porusza bardzo ważny i ciekawy temat - natomiast język, którym jest napisana jest dość ciężki i czasami mało czytelny. Czasami możemy odnieść wrażenie, że nie wiemy o czym czytamy. Lektura wymaga więc skupienia i spokoju, aby zrozumieć jej przesłanie. Niestety nie jest to pozycja, która mnie zachwyciła - po okładce i opisie spodziewałam się lekkiej i przyjemnej książki o zbuntowanej nastolatce, ale trochę mnie ta pozycja rozczarowała niestety. • Za możliwość zrecenzowania dla Was tej pozycji dziękuję LUCKY Wydawnictwo.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
magdalena.marciniak
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo