Wspomnienia brudnego anioła

Tytuł oryginalny:
Minnet av en smutsig ängel
Autor:
Henning Mankell (1948-2015) ...
Tłumacz:
Ewa Wojciechowska
Lektor:
Leszek Filipowicz
Wyd. w latach:
2011 - 2016
ISBN:
978-83-280-1463-3, 978-83-280-3670-3
978-83-64732-15-7, 978-83-280-1463-2
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
4.0 (3 głosy)

Hanna, dziewczyna z biednej szwedzkiej wioski w górach, wyrusza do miasta nad morzem. Tam u dalekich krewnych ma szukać lepszego życia, gdyż w domu rodzinnym nie przelewa się, a matka Hanny, Elin, obawia się, że nie zdoła nawet wyżywić córki. Hanna zaczyna pracę jako służąca u zamożnego kupca i niebawem opuszcza Szwecję na pokładzie statku handlowego, gdzie pracuje jako kucharka. I wtedy w jej życiu znów dochodzi do wielkiej zmiany, w czasie rejsu Hanna wychodzi za mąż za drugiego oficera. Wydarza się jednak nieszczęście, mąż Hanny umiera na tropikalną chorobę i zostaje pochowany w morzu. Wówczas zrozpaczona dziewczyna ucieka ze statku w portugalskim porcie w Afryce Południowej i zatrzymuje się w hotelu O Paraiso. Tam pozostaje dłużej, gdyż ciężko choruje. Opiekują się nią czarne kobiety i wtedy Hanna dowiaduje się, że hotel faktycznie jest domem publicznym, własnością niejakiego senhora Vaza.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Powieść, która ma coś w sobie! Mankell udowadnia, że jest mistrzem w obserwowaniu ludzi różnych kultur oraz opisywaniu ludzkiego świata za pomocą metafor. Oryginalne ujęcie problemu utraty własnej tożsamości, który okazuje się łączyć ludzi i żyjące w nienaturalnym środowisku zwierzęta.
  • "Wspomnienia brudnego anioła" - H. Mankell.Jest to opowieść o kobiecie, która wyrusza z XIX-wiecznej Szwecji, by niespodziewanie znaleźć się w Afryce, w kolonii portugalskiej.Kto przeczytał "Włoskie buty" tego autora, ten nie zawiedzie się i na tej historii.Niepowtarzalny styl, ciekawa fabuła, czyta się z zain­tere­sowa­niem­.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Henning Mankell (1948-2015) Ewa Wojciechowska
Tłumacz:Ewa Wojciechowska
Lektor:Leszek Filipowicz
Wydawcy:NASBI (2016) Biblioteka Akustyczna (2014-2016) Wydawnictwo WAB (2011-2016) Legimi (2014) Grupa Wydawnicza Foksal - Wydawnictwo W. A. B (2014) we współpr. z Foksal Grupa Wydawnicza (2011-2014)
ISBN:978-83-280-1463-3 978-83-280-3670-3 978-83-64732-15-7 978-83-280-1463-2
Autotagi:audiobooki CD dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna MP3 nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo