Pierwsza kawa o poranku

Tytuł oryginalny:
Il primo caffe del mattino
Autor:
Diego Galdino
Tłumacz:
Tomasz Kwiecień
Wydawcy:
Dom Wydawniczy Rebis (2013-2015)
Edipresse Polska (2014)
IBUK Libra (2014)
Wydane w seriach:
Pasje i Namiętności
Życie Jest Piękne
Życie Jest Piękne - Edipresse
ISBN:
978-83-7818-290-0, 978-83-7818-617-5
978-83-7945-351-1, 978-83-7945-354-2
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
3.5 (2 głosy)

Romantyczna historia pachnąca najlepszym włoskim espresso. Przed otwarciem baru właściciel czyści dokładnie filtry i przewody eksp.resu, sprawdza ciśnienie i zaparza kawę, którą natychmiast wylewa. Następnie przygotowuje filiżankę espresso dla siebie. Pierwsza poranna kawa jest dla baristy. Zawsze. Dopiero potem może podawać ją innym. Massimo Tiberi niedawno przekroczył trzydziestkę, jest właścicielem małego baru na rzymskim Zatybrzu i jeszcze nigdy naprawdę się nie zakochał. Nie cierpi szczególnie z tego powodu, towarzystwa dotrzymują mu stali i wierni klienci, a w smutkach pocieszają go spacery po wspaniałym Rzymie. Wszystko pozostaje pod kontrolą aż do dnia, w którym do baru wkracza zielonooka, piegowata piękność i poprosi po francusku o filiżankę czarnej herbaty z dodatkiem róży. Ta lekka i bardzo włoska historia romantyczna, pełna nieporozumień, kradzionych pocałunków i długich spacerów, ma jeszcze jednego, wyjątkowego bohatera: najbardziej magiczne miasto świata. Diego Galdino (1971), podobnie jak bohater powieści, mieszka w Rzymie i codziennie wstaje o piątej rano, by otworzyć swój bar w centrum miasta, towarzyszyć klientom i serwować najbardziej wymyślne rodzaje kawy. Nie wiadomo, kiedy znajduje czas na pisanie, swoją drugą wielką pasję.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Diego Galdino - PIERWSZA KAWA O PORANKU • KAWA - wszechobecna na kartkach powieści ze swym włoskim klimatem, a wokół niej romantyczny wątek na pierwszym planie i tajemnicą intrygującą w tle. • I jeszcze Rzym - ze swą przeszłością Wiecznego Miasta - i Ona zagubiona w nim Paryżanka. • Wątek romansowy nadaje lekkości powieści, ale w fabule przejawiają się takie wątki jak : historia mieszkańców Zatybrza, łączenie współczesności z przeszłością , siła ludzkich więzów i przede wszystkim CARPE DIEM - aby potem nie było żal, że się czegoś nie zrobiło. • POLECAM, choć jest to lektura, którą się czyta dla przyjemności, ale na tzw. jeden raz.
  • Pełna uroku romantyczna opowieść, przesycona pięknem Rzymu i smakowitym aromatem kawy (po którą naprawdę chce się sięgnąć po przeczytaniu pierwszych stron!). Diego Galdino z mistrzostwem i nie bez humoru dokonał prawdziwej analizy emocji i uczuć doświadczanych przez zakochanych. Polecam!
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo