Milczenie owiec

Autor:
Thomas Harris ...
Wydawcy:
Albatros A. Kuryłowicz (2013)
Wydawn. Amber (1990-2008)
Mizar (1992)
Polski Związek Niewidomych. Zakład Wydawnictw i Nagrań (1992)
Wydane w seriach:
Srebrna Seria
Autotagi:
druk
powieści
Więcej informacji...

Przez Stany Zjednoczone przetacza się fala morderstw kobiet, dokonywanych z niezwykłym okrucieństwem i pozornie bez związku. W poszukiwaniach zabójcy początkująca funkcjonariuszka FBI, Clarice Starling, musi uciec się do pomocy zbrodniarza o wybitnej inteligencji, doktora Hannibala Lectera. Thomasa Harrisa można śmiało określić jako pisarza skrajności. Jego powieści zaludniają postacie, którym ktoś mógłby odmówić miana istoty ludzkiej, ale autor "Milczenia owiec" udowadnia, że to są także ludzie, że tacy również potrafią być ludzie. Nikt z taką jak Harris wnikliwością i bezwzględnością nie przedstawił dotąd psychologii mordercy i psychologii nienawiści, nikt nie pokazał, że monstrualne Zło może być inteligentne, błyskotliwe, nawet fascynujące, i że czai się blisko nas, tak blisko, że czasem odkrywamy je we własnym wnętrzu. Zło możemy przezwyciężyć tylko wtedy, gdy je poznamy - zdaje się mówić Harris - ale ta walka - dodaje - nigdy nie obejdzie się bez ofiar. Dobro nigdy nie odzyska dawnej niewinności. Filmowa wersja "Milczenia owiec" z Anthonym Hopkinsem w roli Hannibala Lectera została nagrodzona przez Amerykańską Akademię Filmową pięcioma Oskarami. Kontynuacją tej powieści jest równie zapierający dech, głośny "Hannibal".
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Thriller psychologiczny
Autorzy:Thomas Harris Andrzej Szulc
Redakcja:Andrzej Szulc
Wydawcy:Albatros A. Kuryłowicz (2013) Wydawn. Amber (1990-2008) Mizar (1992) Polski Związek Niewidomych. Zakład Wydawnictw i Nagrań (1992)
Serie wydawnicze:Srebrna Seria
ISBN:83-7082-075-1 83-7082-670-9 83-7245-203-2 83-85079-21-1 978-83-241-3108-2 83-85073-21-1
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk epika książki literatura literatura piękna powieści zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo