Fizyka:

daj się uwieść!

Tytuł oryginalny:
Physikverführer
Versuchsanordnungen für alle Lebenslagen
Autor:
Christoph Drösser
Tłumacz:
Danuta Serwotka
Wydawcy:
Dom Wydawniczy PWN (2011-2021)
IBUK Libra (2013)
ISBN:
978-83-01-16560-4, 978-83-01-21819-5
978-83-01-21865-2, 978-83-7705-977-7
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
5.0

"Grupa fizyków popełnia zbiorowe samobójstwo. Tylko dlaczego? Komisarz Behnke odkrywa, że ma ono związek z teorią kwantów, a jego zdrowy rozsądek zostaje wystawiony na ciężką próbę". Dlaczego ściany dźwiękochłonne nie zawsze pomagają? Jak sprawdzić, czy złoto w biżuterii jest sfałszowane? Czy zderzenie czołowe dwóch samochodów jest gorsze od zderzenia samochodu ze ścianą? Jak naprawdę mógłby wyglądać King Kong albo dwudziestometrowa kobieta? I dlaczego parówki włożone do gorącej wody zawsze pękają wzdłuż? W książce „Fizyka. Daj się uwieść!” Christoph Drösser na przykładzie zajmujących historyjek z naszego dnia codziennego wyjaśnia, jak siły natury, w opisie fizyki, działają na nas i nasze otoczenie we wszystkich możliwych sytuacjach życiowych. To przy okazji też smakowity kąsek dla przyjaciół matematyki; i również tym razem na końcu każdego rozdziału można znaleźć ciekawe problemy do rozwiązania. Czy chodzi o siłę wyporu, czy też tarcia, dźwięk czy grawitację, napięcie czy ciśnienie, teorię względności albo kwantów – fizyka tak podana naprawdę może sprawiać przyjemność!
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Bardzo dobra książka, zdecydowanie najlepsza z serii "Daj się uwieść". Ciekawostki z fizyki + wciągające anegdoty. Taka fizyka z lepszego punktu widzenia. Polecam również inne z serii "Daj się uwieść".
    +2 trafna
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo