Gorzko

Autor:
Barbara Kosmowska
Wyd. w latach:
2005 - 2014
Wydane w seriach:
Seria z Miotłą
ISBN:
978-83-280-0960-8, 978-83-7881-471-9
83-280-0960-8, 9798-83-280-0960-8
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.4 (5 głosów)

Odważna powieść o poszukiwaniu szczęścia i wielkiej nieprzewidywalności życia.

Teresa ma dość dusznego Miasteczka, życia w ciasnym mieszkaniu, matki z jej ciągłymi pretensjami i drobnomieszczańskimi przyzwyczajeniami, podstarzałego ojca chowającego się przed problemami w komórce z motorowerem, wreszcie wiecznie kłócących się młodszych sióstr. Chce zostawić wszystko, nawet wspomnienia, i uciec do Miasta, zabierając ze sobą jedynie nocny stolik, należący wcześniej do jej babki, dumnej arystokratki spod Wilna, i drobiazgi na szczęście – czerwone, pożyczone, znalezione... Wyjeżdża na studia.

Czy ideały i marzenia Teresy wytrzymają zderzenie z rzeczywistością? Ile trzeba wycierpieć, na jak dalekie iść kompromisy, ile razy upaść i skąd czerpać cierpliwość, odwagę i nadzieję, by się podnieść? I czy ten dawny, porzucony dobrowolnie przez Teresę świat rzeczywiście nie będzie jej już nigdy potrzebny?Gorzko to odważna powieść o poszukiwaniu szczęścia i wielkiej nieprzewidywalności życia. Głęboko ludzka, prawdziwa i gorzka.

Barbara Kosmowska (ur. 1958) – pisarka i literaturoznawca. Mieszka w Bytowie. Wielokrotna laureatka ogólnopolskich konkursów literackich na powieść dla młodzieżyi dorosłych. Wśród nagrodzonych tytułów są: Teren prywatny, Buba, Pozłacana rybka, Sezon na zielone kasztany.

Książki dla dorosłego czytelnika, Prowincja (2002), Gobelin (2002), W górę rzeki (2003), Niebieski autobus (2004) czy Hermańce (2008), cieszą się od lat niezmienną popularnością. W roku 2013 ukazała się nakładem W.A.B. doskonale przyjęta Ukrainka. Kosmowska publikuje także utwory dla dzieci i młodzieży, plasując się w czołówce pisarzy prozy dziecięco-młodzieżowej.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Barbara Kosmowska posiada ten niezwykły dar, że potrafi zaprezentować nam ludzkie historie z różnych perspektyw. • We wcześniejszej „Prowincji” bohaterką jest Hanka, która ucieka z pretensjonalnej Warszawy na wieś. Zaś w „Gorzko” Teresa z takiej prowincji za wszelką cenę stara się czmychnąć, by zapewnić sobie lepszą przyszłość w mieście. Taką okazję znajduje w wyjeździe na studia. Ale czy ta dezercja okaże się udana, czy przyniesie jej szczęście? • Z książek Barbary Kosmowskiej, które do tej pory przeczytałam, ta jest najsmutniejsza. Pokazuje jak bardzo życie może nas poturbować. Często mówi się: „Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, powiedz mu o swoich planach”. To powiedzenie idealnie pasuje do historii zawartej w powieści. Bo rzeczywiście konfrontacja naszych marzeń, z tym co przynosi nam życie, bywa bolesna. I choć niektórzy mogą uznać, że tych wszystkich nieszczęść jest tutaj za dużo, to ja jednak stwierdzam, że powieść, jest właśnie dlatego tak dobra, ponieważ jest tak prawdziwa. Niejednokrotnie przecież bywają w życiu sytuacje, gdzie ciosy wymierzane są z wielu stron. I gdy wydaje się, że gorzej, bardziej gorzko już być nie może, okazuje się, że jednak, tak jak w życiu, jak najbardziej, może. • Wielkie brawa należą się Barbarze Kosmowskiej nie tylko za nieszablonową, wciągającą fabułę. Lekkie pióro, niepozowane dialogi, niewymuszony humor, zaskakujące zakończenie to kolejne walory powieści. Autorka, książką „Gorzko” po raz kolejny udowodniła, że ma ogromny talent literacki, który wciąż ewoluuje. • Kamila Sośnicka
  • Bardzo dużo zbędnych opisów, relacji snów itp. dla mnie nudna.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Barbara Kosmowska
Wydawcy:Wydawnictwo WAB (2014) Legimi (2014) Grupa Wydawnicza Foksal (2014) IBUK Libra (2014) Grupa Wydawnicza Foksal - Wydawnictwo W. A. B (2013-2014) Zysk i Spółka (2005)
Serie wydawnicze:Seria z Miotłą
ISBN:978-83-280-0960-8 978-83-7881-471-9 83-280-0960-8 9798-83-280-0960-8
Autotagi:beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo