Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
patrycja.luboch
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    patrycja.luboch
    Zaczęłam czytać z ciekawości, bo to ponoć jedna z tych pozycji, które w życiu przeczytać trzeba. Po kilku stronach porzuciłam swój ambitny plan. Wiedziałam, że będzie to raczej "trudna" lektura, ale jak dla mnie, to więcej zamieszania niż to naprawdę warte. Nie polecam i ze względu na tematykę, ale przede wszystkim na toporny język.
  • [awatar]
    patrycja.luboch
    Trochę inne spojrzenie na tematykę obozową. Zaskakuje optymizm, który bije z postaci pani Alicji, ale też zastanawia treść i podejście do tematu. Lektura raczej lekka, choć o bardzo poważnych sprawach.
  • [awatar]
    patrycja.luboch
    Nie rozumiem, dlaczego autor zdecydował się na taką formę książki, za dużo odnośników, porozrzucany tekst z niepotrzebnymi wstawkami. Więcej obrazków niż treści. Niestety, dla mnie to jakiś pseudonaukowy paszkwil.
  • [awatar]
    patrycja.luboch
    Książka trudna, ale tylko dlatego, że traktuje o nas, o ludziach. Czy tak bardzo różnimy się dziś od bohaterów? Ze smutkiem stwierdzam, że nie. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa, obok której nie można, nie powinno się przejść obojętnie.
Niepożądane pozycje
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo