Strona domowa użytkownika

Zawiera informacje, galerię zdjęć, blog oraz wejście do zbiorów.
[awatar]
dorota.b
Najnowsze recenzje
  • [awatar]
    dorota.b
    „Król Ptaków” to historia przekazywana z pokolenia na pokolenie. Co charakteryzuje tę rodzinną opowieść dostępną obecnie każdemu? • Po pierwsze, strona graficzna książki. Jest prosta i piękna. Użycie trzech kolorów na białym tle, czarnego, szarego i pomarańczowego, tworzy wspaniałą kompozycję cieszącą oczy. Szczególnie wyróżnia się kolor pomarańczowy – to przede wszystkim słońce będące celem powziętych kroków, ale kolor ten barwi także ptasie pióra. • Poznacie tutaj wiele ptaków odwzorowanych dość precyzyjną kreską i bardzo zachęcam, by przy okazji odnaleźć ich zdjęcia czy w książkach czy w zasobach internetowych. • Ptaki chcą wybrać spośród siebie króla. Kluczem rozstrzygnięcia staje się przymiot ptaków – lot. Uda się więc to temu z nich, który doleci najbliżej słońca. Jakich wymaga to predyspozycji i wytrwałości możemy się domyślać. Czy jednak jest to najbardziej miarodajny sposób wyłonienia zwycięzcy? Czy wybrana kategoria pozwala zweryfikować wszystkie pożądane atrybuty władcy? I wreszcie (nie)oczekiwane zakończenie historii. • Fabuła skłania do rozmów z dzieckiem o słuszności powziętych decyzji i sprawia, że zakończenie można ocenić wielorako. Historia nie kończy się wraz z ostatnią literą, można rozważać ją dalej.
  • [awatar]
    dorota.b
    Główną bohaterką książki jest Bianka. Dziewczynka dostaje od mamy „dorosłe” zadanie wybrania się do sklepu, by kupić nowy czajniczek do herbaty. Rezolutna dziewczynka szuka najpierw sklepu z czajniczkami, a potem, za sprawą przewrotnego losu, czajniczka odpowiedniej wielkości. • Ta podróż jest dla niej przygodą, niewiadomą, tak jak i dla młodego odbiorcy. I jako ciekawe świata dziecko zwraca uwagę na drobne rzeczy, które zastaje podczas wędrówki. • Spotyka na swojej drodze życzliwych ludzi oraz inne stworzenia, a każde z nich będzie miało pewien wkład w dobrnięciu Bianki do celu. Ona także, jeśli może, pomaga im, a w czynność tę jest włączany czytelnik. • Bianka oczywiście spotyka na swej drodze trudności, odzywają się emocje podkreślone kreską autorki, ale dziewczynka z uśmiechem podąża dalej z głową pełną rozwiązań, by z każdej sytuacji znaleźć wyjście. • Książka ma duży format, ilustracje obejmują całe strony, a tekst jest niejako ich dopełnieniem. Czytamy i oglądamy ją raz poziomo, raz pionowo, przechodzimy także przez labirynt, co zwiększa dynamikę przekazu. • Ilustracje są proste, ale także barwne, po przewróceniu strony wręcz ”wskakuje się” na miejsce fabuły. Autorka za ich pośrednictwem tworzy klimat wpływający na emocje odbiorcy. Mnogość szczegółów pozwala zaś na własną małą podróż po każdej stronie. • Autorka przedstawia młodemu czytelnikowi zapis podróży. Podróży kolorowej, pozytywnej, wzmacniającej i kreatywnej.
W trakcie czytania
Brak pozycji
Nikt jeszcze nie obserwuje bloga tego czytelnika.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo