Brat bez brata:

dokąd prowadzi Polskę Jarosław Kaczyński

Autorzy:
Mariusz Janicki
Wiesław Władyka
Wydawcy:
Polityka (2019)
Legimi (2019)
Wydane w seriach:
Biblioteka Polityki
ISBN:
978-83-64076-91-6, 978-83-64076-92-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
elementy biograficzne
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
3.0 (2 głosy)

Jak doszło do tego, ze schyłkowa, wydawałoby się, partia, z niedzisiejszym przywódcą, formacja, która sprawiała wrażenie kuriozalnej sekty, stała się mocarnym ugrupowaniem zmieniającym wszystkie reguły państwa?Autorzy szczegółowo analizują w niej myśl i metodę polityczną Jarosława Kaczyńskiego, rozbierają na czynniki pierwsze ideologię i praktykę „dobrej zmiany”, próbują przewidzieć, jakie są dalsze plany szefa PiS na ewentualną drugą kadencję rządów tej formacji. Obszerna część książki to tekst oryginalny, dotąd niepublikowany – całościowy obraz sytuacji po czterech latach rządów dzisiejszej władzy. Pozostałe rozdziały to swoista publicystyczna kronika, pozwalająca zrozumieć, w jakim miejscu i dlaczego znalazła się dzisiaj polska polityka – czyli wybór artykułów zamieszczanych w POLITYCE w latach 2007–19, od czasu wydania poprzedniej pozycji Janickiego i Władyki „Cień wielkiego brata”.„Historia pokazuje, że wolność jest zdobywana w poruszających aktach strzelistych, a tracona po cichu, po trochu, ustawami przeprowadzanymi po nocach. Żadna władza nie ogłasza uroczyście odbierania swobód, ona to po prostu robi i nazywa jeszcze większą wolnością. Wystarczy chwilowa utrata czujności, fatalne zauroczenie, „znudzenie polityką” – to idealne warunki dla podbierania praw. Utrata wolności często przebiega bezboleśnie, ale potem jest już za późno. Trzeba więc stale sobie przypominać, czego mamy bronić i przed czym.” (fragment książki)

O autorach:Mariusz Janicki jest pierwszym zastępcą redaktora naczelnego tygodnika POLITYKA i kierownikiem działu politycznego i komentatorów pisma. Współautor książek m.in. „Baba na świeczniku” (wywiad rzeka z Ewą Łętowską). Absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.Wiesław Władyka jest historykiem, profesorem zwyczajnym, związanym z Uniwersytetem Warszawskim. Publicysta i komentator tygodnika POLITYKA. Autor książek, m.in. „Krew na pierwszej stronie”, „Kartki z PRL”, „Październik 56”.W ostatnich latach Mariusz Janicki i Wiesław Władyka najczęściej piszą w duecie. Obaj dwukrotnie nominowani do nagrody Grand Press w dziedzinie publicystyki, finaliści Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz Nagrody im. Dariusza Fikusa. W 2007 roku wspólnie wydali książkę „Cień wielkiego brata. Ideologia i praktyka IV RP”.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo